Výstava
Karel Krejčí, Oldřich Rosenbaum: přátelství, osudy, výtvarná tvorba
Navštivte fotogalerii výstavy ZDE.
Výstava představuje výtvarnou tvorbu a osudy dvou tišnovských osobností - Oldřicha Rosenbauma (1891-1942) a Karla Krejčího (1893-1972). Spojovalo je přátelství, pedagogické působení na tišnovském gymnáziu v období 1. republiky a také výtvarná činnost.
Oldřich Rosenbaum se zaměřoval na portrét a scény z rodinného života, ale je znám také jako tvůrce loutek pro divadlo tišnovského Sokola nebo talentovaný klavírista.
Malby Karla Krejčího, jinak také jednoho ze zakladatelů Podhoráckého muzea a pozdějšího ředitele Obrazárny Moravského zemského muzea, čerpaly náměty z přírody a z rodného Boskovicka. Kromě nesporných výtvarných kvalit mají jejich díla význam také jako svědectví jednoho období kulturní historie města Tišnova.
Přednáška
Halštatská Býčí skála. Minulost, přítomnost, budoucnost
Přednáší doc. Mgr. Martin Golec, Ph.D.
Jeskyně Býčí skála v Moravském krasu vydává svá nová tajemství. České a mezinárodní týmy se podílely na vlastním výzkumu v letech 2020 a 2022 i na analýzách vyhodnocení získaných informací. Překvapivé výsledky posouvají významnou evropskou lokalitu do 21. století.
Přednáška
Férie barev. Franz Anton Maulbertsch (1724-1796) a umělci jeho okruhu na Moravě
Akce se koná v rámci Dnů evropského dědictví a je věnována osobnosti pozdně barokního malíře F. A. Maulbertsche, který se podílel na umělecké výzdobě mnoha moravských chrámů, mezi jinými i někdejšího konventního kostela cisterciáckého kláštera Porta coeli v Předklášteří. Přednáška Michaely Šeferisové Loudové a Tomáše Valeše (Seminář dějin umění MUNI) bude probíhat přímo před oltářními malbami v interiéru kostela.
Výstava
Klášter Porta coeli v tvorbě Emanuela Ranného (1913-2008)
Komorní prezentace kreseb a grafik Emanuela Ranného (1913-2008), který se ve své tvorbě opakovaně zabýval motivy z kláštera Porta coeli a zasloužil se také o ochranu této významné kulturní památky. Zároveň tímto připomínáme 110. výročí autorova narození a 790 let od první písemné zmínky o klášteře Porta coeli. Foto z výstavy je k dispozicic ZDE.
Výstava
Modely
Výstava představuje tvorbu Klubu plastikových modelářů Brno, zejména plastikové modely letadel, bojových vozidel, vojenské techniky, automobilů, lodí, a to i ve formě diorámat či vinět. Fotogalerie z výstavy je k dispozici ZDE.
Výstava
Václav Kyselka - Silentium
Muzeum má pro vás k vidění zajímavé předměty nejen ve svých expozicích a výstavách, ale také venku, v krásném areálu kláštera Porta coeli. Sochař Václav Kyselka (1975), který žije a tvoří v nedaleké vsi Křoví, zde na letní sezónu umístil svou novou sochu s názvem Silentium - Mlčení, která odkazuje k tiché a meditativní atmosféře kláštera. Fotogalerie je k dispozici ZDE.
Výstava
Smrt je jen začátek
Archeologická výstava, jejímž tématem je vnímání smrti a posmrtného života. Prostřednictvím ukázek svatyň, pravěkých hrobů a předmětů pohřební výbavy přibližuje zvyky a rituály v pravěku a v raném středověku. Foto z výstavy najdete ZDE.
Přednáška
Barokní sýpka kláštera Porta coeli
Od původního využití k pivovarským sklepům.
Historik umění Pavel Borský představí stavební vývoj jednoho z objektů klášterního areálu na základě zajímavých poznatků z nedávného stavebně historického průzkumu.
Výstava
Radost tvořit
PRODLOUŽENO!!!
Komorní výstava představuje ve velikonočním ladění dílo několika šikovných lidí, kteří propadli kouzlu rukodělné práce. Svým dílem udržují tradiční rukodělné techniky - paličkování, drátování a košíkářství.
Přednáška
Josef Jambor (ne)známý
Přednáška PhDr. Marty Sylvestrové se bude týkat dosud neprozkoumaných momentů tvorby jinak dobře známého krajináře Josefa Jambora (1187 - 1964).
K odhalení nových skutečností o jeho díle snad není povolanějšího člověka, vždyť historičku umění pojí s malířem blízký příbuzenský vztah. A abychom se pokochali také Jamborovým originálem, tak při této příležitosti představíme obraz ze sbírek muzea, který byl nedávno zrestaurován a navíc má příhodný námět. Malíř na něm zachytil tání sněhu a příchod jara v krajině okolo Štěpánovic na Tišnovsku.
Přednáška
Transformace tradice v oděvním designu
Jak může tradiční lidový oděv inspirovat oděvního návrháře? Poznejte to na přednášce a v diskusi s oděvní designérkou Kristýnou Petříčkovou.
Ateliér Design oděvu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně pod vedením Kristýny Petříčkové pracuje s tématem tradice a její zapojení do současného oděvního designu dlouhodobě. Přednáška se koná v rámci doprovodného programu výstavy Síla tradice. Představí možnosti uchopení tohoto tématu a jeho přínos z pozice designéra, neopomene však poukázat taktéž na možná úskalí tvorby s tímto inspiračním zdrojem.