Aktualita
Prohlídky kostela Nanebevzetí Panny Marie
Milí návštěvníci, pro váš komfort jsme pro vás připravili přehled obsazenosti prohlídek kostela Nanebevzetí Panny Marie v Předklášteří.
Prohlídky kostela se konají s výkladem průvodce v počtu od dvou osob.
Pro rezervaci prohlídek kostela pište na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo se s námi spojte telefonicky 731 763 658.
Organizovaným skupinám doporučujeme zajistit si dostatek času před prohlídkou pro nákup vstupenek a ujistit se, že prohlídka může začít včas.
Pro správné zobrazení kalendáře doporučujeme použít prohlížeč Google Chrome.
Výstava
Příroda objektivem Josefa Ptáčka
Výstava představuje průřez volnou fotografickou tvorbou tišnovského rodáka Josefa Ptáčka (1945–2023). Ptáček se zajímal o přírodu, krásu krajiny a krajinného detailu, symboliku i fotografickou metaforu. Uvidíte černobílé analogové, ale i barevné digitální fotografie. Součástí je interaktivní zóna pro děti a dospělé.
Josef Ptáček hledal témata pro svoji volnou fotografickou tvorbu takřka výhradně v přírodě. Nejvíce černobílých analogových snímků pořídil v regionu Tišnovska, ale i na svých fotografických výletech v různých koutech republiky. Zajímala ho symbolika, fotografická metafora i krása krajiny a krajinného detailu. V souvislosti s ekologií a ochranou přírody zachycoval i negativní vliv člověka, smrt v přírodě či přírodní pozoruhodnosti. Vždy se snažil o výtvarně dokonalou fotografii, která v lidech dokáže vyvolat emoce. Věrný svému jménu velmi často fotil ptáky, především dravce.
Za téměř půlstoletí své fotografické tvorby připravil desítky výstav s cílem rozvířit diskusi o ochraně přírody a krajiny. Publikoval knihy s příběhy ze života zvířat a lidí s vlastními fotografiemi: Opeřené lovy (2005), Šupinaté toulky (2005) a Koupání s hrochem (20l0). Jako spoluautor se podílel na knihách
Dravci a sokolnictví v ČSSR (1988), Nevinní jako skřivánci (l996), Kraj plný jasu (l997).
Naše interaktivní výstava představí průřez Ptáčkovým celoživotním dílem. Návštěvníka seznámí i s autorem samotným a může tak být vnímána jako určitá forma pocty jeho práce. K vidění budou snímky pořizované na kinofilm, které si sám vyvolával. Uvidíte ale i barevné digitální fotografie. Projdete si také experimentální částí, která odráží Ptáčkovy surrealistické kolorované fotografie.
Výstava nabídne interaktivní zónu, která přiblíží, jak Josef Ptáček pracoval nebo jak náročné je vyfotit a vybrat ten nejlepší záběr. Interaktivní prvky koncipujeme pro děti i dospělé.
Foto „© Josef Ptáček, soukromý rodinný archiv.“
Nakoukněte:
Výstava
Porta coeli_vize
Porta coeli_vize je výstava diplomových prací studentů FAST VUT v Brně na téma obnovy historických objektů. Projekty a modely představí alternativní využití areálu cisterciáckého kláštera v Předklášteří.
V současnosti klášter stále obývají řádové sestry, několik hospodářských budov slouží i dnes správě klášterních statků a část objektů je pronajímána. Některé z nich na své budoucí využití teprve čekají, například monumentální barokní sýpka nebo navazující stavení původního pivovaru se sladovnou.
Studenti oboru architektura na FAST VUT v Brně na ulici Veveří se ujali v rámci svých diplomových prací v letech 2022 až 2024 celkové analýzy současného stavu areálu a neotřelým způsobem navrhli proměnu objektů, jejich oživení a funkční provázání. Bývalou sýpku přetvořili v hotel s restaurací a kavárnou i bohatým zázemím pro relaxaci. Provozně ji propojili s bývalým ovčínem upraveným pro multifunkční využití vhodným pro konference, svatby nebo vánoční trhy. V areálu vznikly prostřednictvím studentských prací i drobné soudobé přístavby či novostavby zamýšlené jako základní umělecká škola, školka či prostor pro rozjímání.
Přijďte si prohlédnouti studentské vize a přesvědčit se, jak se dá s historickými objekty pracovat.
Nakoukněte k nám:
AKCE
Dny evropského dědictví 2024
Komentované prohlídky běžně nepřístupné křížové chodby a kapitulní síně kláštera Porta coeli. - PLNĚ OBSAZENO, DĚKUJEME.
V rámci Dnů evropského dědictví 2024 se konají mimořádné prohlídky běžně nepřístupné křížové chodby a kapitulní síně kláštera Porta coeli. Tyto prostory patří k významným památkám raně gotické architektury a provede vás jimi Mgr. Aleš Flídr (Seminář dějin umění FF MU).
Rezervace je nutná, můžete ji vytvořit ve formuláři.
Vstup zdarma.
Chtěli bychom vás požádat, abyste po vkročení do kláštera zachovali ticho a nepořizovali žádné audiovizuální záznamy. Děkujeme za pochopení.
Děkujeme za podporu Reservanto.
AKCE
Dny otevřených ateliérů 2024
Srdečně zveme na setkání s tišnovským Klubem přátel a fotografie a jejich Vzpomínání na fotografa Josefa Ptáčka.
Možná jste během léta v muzeu navštívili výstavu fotografií tišnovského rodáka Josefa Ptáčka (1945–2023), kterému byla celoživotní inspirací nekonečná rozmanitost a krása přírody a možná jste zatoužili dozvědět se o autorovi více. Takovou možnost nabízí vzpomínkové setkání, na kterém se členové tišnovského Klubu přátel fotografie podělí o vzpomínky a humorné historky, o které prý nebyla v souvislosti s jejich kolegou nouze, a nebude chybět ani promítání zajímavých archivních snímků.
Akce, která proběhne 29. 9. je také derniérou výstavy.
O víkendu 28. – 29. září bude vstup na výstavu zdarma.