Výstava
Periferní vidění
Srdečně vás zveme na výstavu Periferní vidění mapující tvorbu současných výtvarných umělců ovlivněných vztahem k Tišnovsku i širšímu okolí a obecněji také blízkostí k životu na venkově, v přírodě a v ústraní.
Periferní vidění je důležitá schopnost lidského oka vnímat předměty a děje, které se nenachází přímo v našem hlavním zorném poli. Kurátoři výstavy tento termín použili metaforicky, ve snaze pojmenovat skutečnost, že Tišnovsko a okolí jako místo pro výtvarnou tvorbu je sice poněkud vzdálené uměleckým centrům, ale na druhé straně tato pozice poskytuje jiné možnosti, které mohou být pro umělecké vidění a přístup zásadní. Pohled na místní uměleckou scénu začíná od autorů, kteří už v minulosti spojili svůj život a tvorbu s tímto krajem a jsou zastoupeni ve sbírkách muzea (Josef Jambor, Michal Ranný, Bohumír Matal, Leonid Ochrymčuk, Miloslav Sonny Halas, Zdeněk Macháček). Na ně navazují současní umělci, s nimiž kurátoři výstavy hledali odpovědi na řadu otázek. Jakou roli dnes hraje venkov ve výtvarném umění? Jsou jistí autoři předurčeni k životu na venkově? Je vůbec důležité, kde člověk žije a tvoří?
Výstava
Tajemství štědrovečerního stolu
Zasedněte s námi ke štědrovečernímu stolu našich předků. Co v předvečer Vánoc jedli? Jaký význam jednotlivým pokrmům přikládali? Jaký byl původní význam tradic, které možná dodnes dodržujete?
Výstava Vám představí jednotlivé chody, jaké byly na Tišnovsku podávány. Vysvětlí Vám význam a s ním spojený důvod jejich přítomnosti na štědrovečerním stole. Zjistíte tedy například, proč naši předkové jedli houbového kubu nebo čočkovou polévku. Dozvíte se také, jaký význam měla vánočka či jaké pověry doprovázely její pečení. Uvidíte specifické formy a nástroje určené k přípravě těchto jídel. K vidění samozřejmě bude dle místních tradic nazdobený štědrovečerní stůl. Ve výstavě bude pozornost také věnována současnému slavení štědrovečerní večeře na Tišnovsku. Budete moci zjistit, jaká jídla dnes většina lidí v této oblasti konzumuje. Můžete se zamyslet, nakolik se dnešní význam jednotlivých pokrmů odchýlil od jejich chápání našimi předky.
Aktualita
Prohlídky kostela Nanebevzetí Panny Marie
Milí návštěvníci, pro váš komfort jsme pro vás připravili přehled obsazenosti prohlídek kostela Nanebevzetí Panny Marie v Předklášteří.
Prohlídky kostela se konají s výkladem průvodce v počtu od dvou osob.
Pro rezervaci prohlídek kostela pište na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo se s námi spojte telefonicky 731 763 658.
Organizovaným skupinám doporučujeme zajistit si dostatek času před prohlídkou pro nákup vstupenek a ujistit se, že prohlídka může začít včas.
Pro správné zobrazení kalendáře doporučujeme použít prohlížeč Google Chrome.
Aktualita
Sváteční otevírací doba
Milí návštěvníci, Podhorácké muzeum bude otevřeno i mezi svátky. Rádi vás u nás přivítáme, těšíme se na návštěvu.
Vánoční otevírací doba:
23.– 26. 12. máme zavřeno
27.– 29. 12. je muzeum otevřeno
30. 12. 2024 – 1. 1. 2025 máme zavřeno
od 2. 1. 2025 je muezum otevřeno.
Přejeme klidné vánoční svátky a těšíme se na vás v novém roce.
Komentovaná prohlídka
Tajemství štědrovečerního stolu
Srdečně zveme na komentovanou prohlídku výstavy Tajemství štědrovečerního stolu.
Atmosféru blížícího se Štědrého večera můžete zažít na komentované prohlídce sezónní výstavy. Dozvíte se, co nesmělo chybět na tradičním štědrovečerním stole a jaký byl skrytý význam jednotlivých jídel. Můžete se také hlasovat o vánočním kaprovi a podělit se o vlastní zkušenosti s přípravou svátečního stolu.