Takový byl Tišnov
Výstava fotografií je prodloužena do 4. září. Najdete ji v nových prostorách v chodbě v 1. patře Podhoráckého muzea.
Záhady? Muzejní kabinet kuriozit
Interaktivní výstava inspirovaná projektem Isabely Portela v Brazílii pod názvem Do you know? Do you remember? It´ s hot...it´ s cold. Základní koncept tvoří netradiční představení vybraných artefaktů s nejasnou funkcí se zaměřením na aktivizaci návštěvníka v roli badatele.
Výstava je převzatá z Muzea ve Šlapanicích, kde byla realizována v roce 2021. Budou použity sbírkové předměty vlastní a zapůjčené z Muzea ve Šlapanicích a v Ivančicích.
Vcházení do krajinomalby a krajinářské fotografie
Přepadla vás někdy před působivou krajinomalbou touha ponořit se do ní a projít se v krajině obrazu, i když je vytvořena jen barvami, světlem a umem malíře? Výstava Vcházení do krajinomalby a krajinářské fotografie, připravená ve spolupráci s odborníky z Ústavu geoniky AV ČR a z dalších institucí, v jistém smyslu tuto možnost nabízí.
Nejde ale jen o estetický zážitek z umění. Koncepce projektu je daleko širší a opírá se o poznatky přírodních věd. Snahou je pomocí srovnání zmíněných artefaktů a současného stavu postihnout proměny krajiny během uplynulého století. Jsou pro to využity srovnávací fotografické snímky, historické mapy či literární prameny a hlavně průzkum lokality, který ukazuje, jak se změnilo rostlinstvo, terén i využití krajiny. Takto můžeme "vejít" například do vedut malíře 19. století Františka Richtera, do maleb známých krajinářů Josefa Jambora, Aloise Kalvody, Aloise Lukáška nebo Bobeše Svobody, který maloval mohelenskou hadcovou step. Krajinu Tišnovska pak můžeme prožít a její změny poznat prostřednictvím obrazů zdejších rodáků Zdenky a Emanuela Ranných.
Výstava byla připravena ve spolupráci s institucemi: Ústav geoniky AV ČR, v. v. i.; Mendelova univerzita v Brně, Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví, v. v. i.; Technologická agentura ČR.