Přednáška
Počátky cisterciáckého řádu na Moravě
Přednáška historika prof. PhDr. Martina Wihody, Ph.D. (FF MU Brno) představí počátky cisterciáckého řádu na Moravě.
Přestože byl řád cisterciáků pozván do Čech krátce před polovinou 12. století, první moravské kláštery vznikly až po roce 1200. Kdo byl jejich příznivcem a proč, se pokusí přiblížit přednáška prof. PhDr. Martina Wihody, Ph.D. (FF MU Brno).
Vstupné: 30 Kč
Výstava
Periferní vidění
Srdečně vás zveme na výstavu Periferní vidění mapující tvorbu současných výtvarných umělců ovlivněných vztahem k Tišnovsku i širšímu okolí a obecněji také blízkostí k životu na venkově, v přírodě a v ústraní.
Periferní vidění je důležitá schopnost lidského oka vnímat předměty a děje, které se nenachází přímo v našem hlavním zorném poli. Kurátoři výstavy tento termín použili metaforicky, ve snaze pojmenovat skutečnost, že Tišnovsko a okolí jako místo pro výtvarnou tvorbu je sice poněkud vzdálené uměleckým centrům, ale na druhé straně tato pozice poskytuje jiné možnosti, které mohou být pro umělecké vidění a přístup zásadní. Pohled na místní uměleckou scénu začíná od autorů, kteří už v minulosti spojili svůj život a tvorbu s tímto krajem a jsou zastoupeni ve sbírkách muzea (Josef Jambor, Michal Ranný, Bohumír Matal, Leonid Ochrymčuk, Miloslav Sonny Halas, Zdeněk Macháček). Na ně navazují současní umělci, s nimiž kurátoři výstavy hledali odpovědi na řadu otázek. Jakou roli dnes hraje venkov ve výtvarném umění? Jsou jistí autoři předurčeni k životu na venkově? Je vůbec důležité, kde člověk žije a tvoří?
Výstava
Porta coeli_vize
Porta coeli_vize je výstava diplomových prací studentů FAST VUT v Brně na téma obnovy historických objektů. Projekty a modely představí alternativní využití areálu cisterciáckého kláštera v Předklášteří.
V současnosti klášter stále obývají řádové sestry, několik hospodářských budov slouží i dnes správě klášterních statků a část objektů je pronajímána. Některé z nich na své budoucí využití teprve čekají, například monumentální barokní sýpka nebo navazující stavení původního pivovaru se sladovnou.
Studenti oboru architektura na FAST VUT v Brně na ulici Veveří se ujali v rámci svých diplomových prací v letech 2022 až 2024 celkové analýzy současného stavu areálu a neotřelým způsobem navrhli proměnu objektů, jejich oživení a funkční provázání. Bývalou sýpku přetvořili v hotel s restaurací a kavárnou i bohatým zázemím pro relaxaci. Provozně ji propojili s bývalým ovčínem upraveným pro multifunkční využití vhodným pro konference, svatby nebo vánoční trhy. V areálu vznikly prostřednictvím studentských prací i drobné soudobé přístavby či novostavby zamýšlené jako základní umělecká škola, školka či prostor pro rozjímání.
Přijďte si prohlédnouti studentské vize a přesvědčit se, jak se dá s historickými objekty pracovat.
Nakoukněte k nám:
Přednáška
Přemyslovská pohřebiště
Libor Zajíc z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity představí klášter Porta coeli jako místo posledního odpočinku Přemyslovců.
Klášter cisterciaček Porta Coeli patří k místům, kde našli svůj poslední odpočinek někteří členové rodu Přemyslovců. Přednáška Mgr. Libora Zajíce (FF MU) bude sledovat pohřby Přemyslovců od počátků této dynastie až do roku 1326, kdy byly ve zbraslavském klášteře cisterciáků uloženy ostatky krále Václava III.
Akce se koná v rámci volného přednáškového cyklu věnovaného klášteru Porta coeli a cisterciáckému řádu.
Akce je zdarma ke vstupence do muzea, předchozí rezervace není nutná.
Výstava
Příroda objektivem Josefa Ptáčka
Výstava představuje průřez volnou fotografickou tvorbou tišnovského rodáka Josefa Ptáčka (1945–2023). Ptáček se zajímal o přírodu, krásu krajiny a krajinného detailu, symboliku i fotografickou metaforu. Uvidíte černobílé analogové, ale i barevné digitální fotografie. Součástí je interaktivní zóna pro děti a dospělé.
Josef Ptáček hledal témata pro svoji volnou fotografickou tvorbu takřka výhradně v přírodě. Nejvíce černobílých analogových snímků pořídil v regionu Tišnovska, ale i na svých fotografických výletech v různých koutech republiky. Zajímala ho symbolika, fotografická metafora i krása krajiny a krajinného detailu. V souvislosti s ekologií a ochranou přírody zachycoval i negativní vliv člověka, smrt v přírodě či přírodní pozoruhodnosti. Vždy se snažil o výtvarně dokonalou fotografii, která v lidech dokáže vyvolat emoce. Věrný svému jménu velmi často fotil ptáky, především dravce.
Za téměř půlstoletí své fotografické tvorby připravil desítky výstav s cílem rozvířit diskusi o ochraně přírody a krajiny. Publikoval knihy s příběhy ze života zvířat a lidí s vlastními fotografiemi: Opeřené lovy (2005), Šupinaté toulky (2005) a Koupání s hrochem (20l0). Jako spoluautor se podílel na knihách
Dravci a sokolnictví v ČSSR (1988), Nevinní jako skřivánci (l996), Kraj plný jasu (l997).
Naše interaktivní výstava představí průřez Ptáčkovým celoživotním dílem. Návštěvníka seznámí i s autorem samotným a může tak být vnímána jako určitá forma pocty jeho práce. K vidění budou snímky pořizované na kinofilm, které si sám vyvolával. Uvidíte ale i barevné digitální fotografie. Projdete si také experimentální částí, která odráží Ptáčkovy surrealistické kolorované fotografie.
Výstava nabídne interaktivní zónu, která přiblíží, jak Josef Ptáček pracoval nebo jak náročné je vyfotit a vybrat ten nejlepší záběr. Interaktivní prvky koncipujeme pro děti i dospělé.
Foto „© Josef Ptáček, soukromý rodinný archiv.“
Nakoukněte:
Výstava
Krajiny ZeMě, práce žáků výtvarného oboru ZUŠ Tišnov
Mladí výtvarníci různými způsoby a uměleckými technikami prozkoumávají vnitřní a vnější krajiny a jejich vztah i vzájemné ovlivňování.
V rámci dlouhodobé a pravidelné spolupráce muzea se Základní uměleckou školou v Tišnově jsou prezentovány dětské výtvarné práce, tentokrát na téma krajiny, přírody i vnitřních pocitových a fantazijních světů. Jaké stopy zanecháváme v krajině a jaké krajina v nás?
Výstava
Hračka v dřevě ukrytá
Fotogalerii z výstavy naleznete ZDE.
Přijďte poznat kouzelný svět dřevěných hraček. Co všechno může být zakleto do dřevěného špalíčku? Jaké druhy dřeva jsou nejlepší k vysoustružení koníka a panenky? Z jakých přírodních materiálů se v minulosti připravovaly barvy?
Výstava vás zavede do rozmanitých koutů naší země, kde se dřevěné hračky tradičně vyráběly již před staletím. Každá z těchto národopisných oblastí vtiskla dřevěné hračce jedinečnou podobu. Poznáte, čím jsou originální hračky z Krušnohoří a proč se na Valašsku hračky udily v peci. Prohlédnete si také dřevěné hračky vytvořené podle návrhů slavných českých umělců z přelomu 19. a 20. století a možná i zavzpomínáte na hračky, které si můžete sami pamatovat z dob svého dětství.
Výstava
Hračka v dřevě ukrytá
Fotogalerii z výstavy najdete ZDE.
Přijďte poznat kouzelný svět dřevěných hraček. Co všechno může být zakleto do dřevěného špalíčku? Jaké druhy dřeva jsou nejlepší k vysoustružení koníka a panenky? Z jakých přírodních materiálů se v minulosti připravovaly barvy?
Výstava vás zavede do rozmanitých koutů naší země, kde se dřevěné hračky tradičně vyráběly již před staletím. Každá z těchto národopisných oblastí vtiskla dřevěné hračce jedinečnou podobu. Poznáte, čím jsou originální hračky z Krušnohoří, a proč se na Valašsku hračky udily v peci. Prohlédnete si také dřevěné hračky vytvořené podle návrhů slavných českých umělců z přelomu 19. a 20. století a možná i zavzpomínáte na hračky, které si můžete sami pamatovat z dob svého dětství.