03.12.2019 - 16.02.2020 | Podhorácké muzeum

Jídlo zimního času

Výstava s podtitulem Od Dušiček po Hátu s dobrotami našich pra a prababiček je zaměřena na různé druhy jídla, zejména pečiva, z období kalendářního roku od svátku Všech svatých až po začátek měsíce února na Podhorácku před více než sto lety.

S mnohými svátky ani jídly se dnes již nesetkáváme. Pečivo bylo neodmyslitelnou součástí podzimního a zimního jídelníčku, sváteční stravy a obchůzkových výslužek. Jako součást způsobu života v domácnosti a hospodářství vypovídají druhy jídla o rodinných a sousedských, ba i společenských vztazích a souvislostech v práci a zábavě. Zimní čas je tajemný a Vánoce mají pořád velké kouzlo i v dnešní uspěchané době.

Voňavá výstava přenese především dětského návštěvníka do časů dávno minulých, ledacos se dozví, ledacos si může aktivně vyzkoušet v rozsáhlé herně. Objeví se neznámá slova (zalikování, doderek, donda), rukama je možné rozeznat plodiny i tvary forem. Kde jinde než v muzeu je běžné nést nůši, potěžkat kopist nebo zkusit cep či stočit pořádný martinský rohlík? Výstava je doplněna nábytkovými kouty, betlémkem a ovšem i vánočním stromkem v tradičním duchu.