15.01.2019 - 24.02.2019 | Podhorácké muzeum

Jana Kotová-Kouřilová: Obrazy starého Tišnova

Obrazy s motivem starého Tišnova od místní rodačky žijící dlouhodobě v Kladně.

Jana Kotová, roz. Kouřilová, je výtvarnice, jejímž celoživotním tématem se stalo zachycení rodného Tišnova a jeho okolí. Je autodidaktem, malování ji provází stále. Už v dětství se prostřednictvím otce mohla seznámit s tišnovskými malířskými osobnostmi - Josefem Jamborem, Františkem Štěpánem, Karlem Formánkem a jejich uměním. 

Bydlí v Kladně, velká část jejích olejů na plátně a kreseb rudkou vychází z dojmů při proměnách přírody, obdivuje staré stavby. Na kladenské Univerzitě třetího věku do svých seminárních prací vkládá vzpomínky na dětství, rodinu a město Tišnov.
Často vystavuje v Kladně, její tvorbu si mohli prohlédnout i návštěvníci zámku v Kolči, v Muzeu města Tišnova a v Brně. Obrazy jsou zastoupeny v několika rodinných sbírkách v tuzemsku i v zahraničí. Galerie v Lidicích má ve sbírce malířčin obraz staré hrušně, která jediná přežila řádění jednotek SS v této obci.
Tišnov a jeho okolí je náplní i tří desítek obrazů na výstavě v Podhoráckém muzeu, neboť pro Janu Kotovou Kouřilovou je tento region spolehlivým zdrojem energie, se kterou nalézá stále nové možnosti tvorby.
Za zmínku stojí také dokumentární hodnota zachycení těch částí města, které podlehly novodobým přestavbám.


 

 

created by: Trinet a.s., design Václav Houf