05.08.2016 - 06.08.2016 | Podhorácké muzeum

Historická trhová slavnost

Jak to vypadalo na středověkém jarmarku? Kejklíři, komedianti, středověká řemesla, šermířské souboje, hudba s tanci a taky ochutnávky lecčeho dobrého.

Je to už 600 let, co král Václav IV. Lucemburský udělil  městečku Tišnovu právo pořádat letní osmidenní trh výroční.  To znamenalo pro dosavadní trhovou obec (zmíněnou 1240) základní městský znak, pravomoci a rozvoj. Kromě výročních trhů, zvaných obecně jarmaky, kterých bylo v Tišnově v dalším průběhu historie nakonec šest se třemi trhy na dobytek, se konaly každé pondělí i trhy s nejrůznějším zbožím.

Památce tohoto počinu bude věnována celá trhová slavnost ve dnech 5. a 6. srpna 2016, nazvaná Lucemburkové v Tišnově. Páteční program se bude odehrávat  na náměstí Míru v Tišnově (16.00 - 21.30) a v sobotu se z Tišnova (10.00 - 17.00) s průvodem přesune dění do Předklášteří, kde se v podobném duchu bude pokračovat v areálu starobylého kláštera Porta coeli, v chrámu Nanebevzetí Panny Marie  a v Podhoráckém muzeu, pobočce Muzea Brněnska  (18.00 - 21.30). Pořadatelé se těší na historické kostýmy, ve kterých se může připojit i veřejnost, ale nejsou podmínkou účasti.

Návštěvníci během těchto dnů budou moci uvidět, jak to vypadalo na středověkém jarmarku, kejklíře, komedianty, středověká řemesla, šermířské souboje, poslechnout si hudbu s tanci, jaké byly v módě před šesti stovkami let, a také ochutnat ledacos dobrého. V historických scénách se pozná, jaký byl král Václav IV. a jak se lucemburská markrabata dokázala vypořádat s loupežnickou cháskou.  Samozřejmě pokračuje v Podhoráckém muzeu výstava Lucemburkové a klášter Porta coeli a jak začátek, tak závěr dvoudenního pořadu  je ve znamení koncertu.

K pořádání rozsáhlé akce se sdružili pracovníci institucí: Město Tišnov, Městské kulturní středisko, Obec Předklášteří, Podhorácké muzem v Předklášteří - pobočka Muzea Brněnska, Inspiro - středisko volného času Tišnov, Karasovo divadlo, spolek Continuum Vitae, Skupina historického šermu Victorius, sdružení Odyssea. Vše za podpory Ministerstva kultury České republiky a Jihomoravského kraje.  

created by: Trinet a.s., design Václav Houf