18.05.2013 - 29.09.2013 | Podhorácké muzeum

Porcelánové panenky Dagmar Jurčíkové

Výstava autorských porcelánových panenek výtvarnice, designérky a restaurátorky Dagmar Jurčíkové.

Panenky nemusí být pouhé hračky, nemusí jen vyvolávat vzpomínky na dětství, jak by se mohlo na první pohled zdát. Mohou být také uměleckým objektem, sběratelským artiklem nebo dokonce výchovnou či psychologickou pomůckou. Samostatnou kapitolu tvoří panenky porcelánové, které byly vždy obdivovány pro svou křehkou krásu, eleganci, jemnost a řemeslnou dovednost tvůrců. U nás již téměř zapomenuté umělecké řemeslo výroby porcelánových panenek připomíná výstava autorských porcelánových panenek Dagmar Jurčíkové.
Výtvarnice, restaurátorka a designérka panenek Dagmar Jurčíková navazuje na staré řemeslo, které u nás po 2. světové válce na rozdíl od okolních zemí téměř vymizelo. Panenkami se profesionálně zabývá již téměř 20 let a kromě autorské tvorby se ve svém ateliéru Juda v Oseku věnuje také restaurování panenek a pořádání kurzů pro sběratele a zájemce, kteří se chtějí naučit panenky vyrábět. Vlastnímu navrhování panenek předcházelo dlouholeté studium, stáž v karlovarské porcelánce, absolvování speciálního kurzu v Německu, sbírání a restaurování panenek. Nadání paní Jurčíkové bylo také mnohokrát oceněno na prestižních odborných soutěžích u nás i v zahraničí (Česká panenka, Doll Prague, Teddy- und Puppenfest Sonneberg).
Výstava v Podhoráckém muzeu dává nahlédnout do historie i technologie výroby porcelánových panenek, které doplňují rovněž panenky historické a současné. Kromě originálních modelů totiž Dagmar Jurčíková vytváří také repliky starých panenek a modelů jiných současných tvůrců a vyrábí také panenky typu reborn, tedy realistické panenky z vinylu.
Některé autorské porcelánové panenky Dagmar Jurčíkové se představí v lidových krojích Marie Žilové.

Doprovodný program:
Workshop a přednáška Dagmar Jurčíkové o tvorbě a restaurování panenek / 22. 9. 2013

Dětská dílna pro děti 1. a 2. stupně ZŠ / součástí výstavy

Výklad na výstavě s kurátorkou Martinou Švikovou / termín po předchozí domluvě

created by: Trinet a.s., design Václav Houf