23.11.2010 - 23.01.2011 | Podhorácké muzeum

Loutky, hračky a dřevěné mechanické objekty Antonína Maloně. Obrazy Johany Šidlové

Interaktivní výstava brněnských výtvarníků s kořeny na Tišnovsku.

Pojďte si hrát do muzea!   

Podhorácké muzeum v Předklášteří, připravilo neobyčejnou výstavu brněnského výtvarníka s kořeny na Tišnovsku - Antonína Maloně - Loutky, hračky, dřevěné mechanické objekty.
V jeho výtvarných dílech, loutkách, hračkách a divadelní scénografii se projevuje technika zjevně i skrytě, ať už při konstrukci nebo v pohybu.
A. Maloň využívá svého technického vzdělání, přičemž od roku 1991 se jeho životní náplní stala svobodná umělecká tvorba ve vlastní dílně. Je spokojen, když jeho objekty lákají návštěvníky k doteku, pohlazení a vyzkoušení jejich pohyblivosti („Raději mám, když se věci hýbou.“).
Maloň se zúčastnil mnoha projektů – her, pro které vytváří loutky, výpravu, scénu, design, anebo výstav, kde sklízí obdiv za poetické, zároveň však vtipně výtvarně řešené loutky. Prezentuje své dílo v České republice i v zahraničí. Velice si váží spolupráce se Studiem Dům Evy Tálské, s bratry Formanovými, s divadlem Continuo, s domovskými brněnskými loutkovými divadly – Radost, Polárka, Líšeň. Vystavuje nepravidelně, ale zato úspěšně. Výstavy se konají na louce i na dvorku, v Praze i v zahradě. V zahraničí to bylo v Rakousku, Holandsku, Dánsku, v USA - Washingtonu (Festival of America Folklife), v několika dnech z doby trvání této výstavy pak
v Belgii.
Maloňovy Loutky, hračky a dřevěné mechanické objekty jsou provázeny fotografiemi a doplněny malým jevištěm. Na tuto instalaci navazují Obrazy Johany Šidlové, mladší o generaci, která svébytným a hravým způsobem potvrzuje přísloví o jablku a stromu.
Poněvadž loutkové divadlo v Tišnově má dlouholetou tradici, výstavu doplňuje také několik loutek, se kterými se zde hrálo, a stručná historie. Jeviště v největší z výstavních místností poslouží k představením, na nichž se budou podílet i malí návštěvníci.
Výstava v Předklášteří se koná od 23. listopadu 2010 do 24. ledna 2011.
 

created by: Trinet a.s., design Václav Houf